مکان فعلی :

           

اخبار برگزیده :
۱۴۰۱/۰۵/۰۱

وضعیت پخت و توزیع نان در شهرستان شهربابک پذیرفتنی نیست

سرپرست فرمانداری شهربابک گفت: وضعیت پخت و توزیع نان در شهرستان شهربابک پذیرفتنی نیست و در صورت تداوم پخت نان بی کیفیت و عرضه نان یارانه ای به قیمت آزاد از طرق مختلف با کمک اداره تعزیرات و دادستان با نانوایی‌های متخلف برخورد می شود و این برخورد علاوه بر جریمه، تعطیلی با نصب پارچه نیز خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهربابک، ۳۱ تیر ماه ۱۴۰۱, نشست دو ساعته سرپرست فرمانداری شهربابک با نانوایان شهربابک و با حضور دادستان، سرپرست جهاد کشاورزی ، رییس اداره صنعت، معدن و تجارت، نماینده مرکز بهداشت، بخشداران مرکزی و دهج  از ساعت  چهارده و سی لغایت شانزده و سی دقیقه روز جمعه برگزار شد.

🔹سرپرست فرمانداری شهربابک در این جلسه گفت: از برخی نانوایی ها که صادقانه و شبانه روزی با پخت و عرضه نان مناسب  در خدمت همشهری های محترم می باشند تشکر و قدردانی نموده ولی یکی از مهم‌ترین و بیشترین مشکلات مردم شهرستان شهربابک مربوط به نانوایی ها است.

🔹نویدی افزود: نان کرنون شهربابک که به ثبت رسیده، اکنون اغلب بی کیفیت بوده و تقاضای آن به عنوان سوغات برای خارج از شهرستان بسیار کم شده است.

🔹وی تصریح کرد: شهربابک یکی از شهرستان هایی است که مردم نان خود را به دلیل وضعیت نانوایی ها از سوپرمارکت ها تهیه می کنند و این موضوع به نحوه عرضه نان و سودجویی برخی نانوایی ها و همچنین تبانی با تعدادی از سوپرمارکت ها دارد‌.

🔹نویدی با بیان این که سهمیه آردی که در شهرستان توزیع می شود ۵۶۵ تن یارانه ای و ۱۷۳ تن نیمه یارانه ای بوده و متناسب با مصرف جمعیت است، گفت: ما مسئولان وظیفه داریم سهمیه آرد را عادلانه و براساس کارکرد وساعات پخت نان در بین نانوایی ها توزیع کنیم.

🔹وی اشاره نمود: علیرغم این موضوع ۲۰ تن آرد دیگر نیز از استان درخواست  نمودیم که مورد موافقت قرار گرفت، همچنین از طرفی در شهرستان با وجود ۶۳ نانوایی با آرد یارانه ای ، ۲۵ نانوایی نوع نیمه یارانه ای ، ۱۳ نانوایی آزاد پز و بیش از ۵۰ نانوایی خانگی نباید مشکلی در تهیه و توزیع نان بوجود آید ولی با پیگیری که انجام دادیم مجوز ایجاد ۱۳ نانوایی دیگر را از اداره کل غله دریافت نموده ایم و در صورت نیاز مجددا نیز اقدام خواهیم کرد .

🔹نویدی خاطرنشان کرد: قیمت متفاوت نان کرنون در نانوایی های مختلف غیر قابل قبول بوده و لذا به زودی قیمت نان آزاد کرنون نیز اعلام می شود.

🔹سرپرست فرمانداری شهربابک بیان کرد: می توان با ایجاد بازارچه و یا محلی برای عرضه نان کرنونِ با کیفیت و عرضه به مسافران  درآمد مناسبی برای شهرستان به ویژه قشر نانوا ایجاد کرد.


🔹نویدی تاکید کرد: شرکت های صنعتی و معدنی شهربابک باید نان خود را از آرد غیر یارانه ای تهیه کنند و مدت کوتاهی به شرکت ها فرصت داده شده تا نسبت به ایجاد نانوایی اقدام و یا نان خود را با سهمیه آزاد و قیمت غیر یارانه ای تامین کنند.

🔹وی با گلایه از ساعات پخت فعلی نان و متفاوت بودن و غیر قابل نظارت بودن این ساعات گفت: تاکنون در ساعات پخت نانوایی ها بی نظمی وجود داشته و باعث سوء استفاده برخی از نانوایی ها گردیده و لذا از اول مرداد ماه تا پایان شهریور ماه به مدت دو ماه در کل شهرستان( همه شهرها و روستاهای دارای نانوایی) ساعات صبح برای پخت نان  ۶ تا ۸ ، برای پخت ظهر از ساعت ۱۰ تا ۱۳ و برای پخت عصر ۱۷ تا ۲۰ تعیین شده است.

🔹نویدی ادامه داد: هر چند زمان پخت قبل و بعد از محدوده زمانی اعلام شده با توجه به سهمیه آرد هر نانوایی تعیین ولی با نانوایی های که شروع پخت آن ها  در صبح ساعت  ۶ و در ظهر ساعت  ۱۰ و در عصر ساعت ۱۷ نباشد برخورد قانونی می شود.

🔹نویدی اعلام کرد: با افرادی که به صورت غیربهداشتی نان را پخت و توزیع می کنند برخورد خواهیم کرد.

🔹سرپرست فرمانداری از نظارت ضعیف ادارات دولتی و صنف نیز گلایه نموده و با اظهار این که از ظرفیت بسیج، نیروهای مردمی و جوانان علاقه‌مند شهرستان باید برای نظارت استفاده نمود، اعلام کرد: از این پس ادارات جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، مرکز بهداشت و صنف نانوایی‌ باید وظایف محوله را بخوبی انجام دهند و گرنه با مدیران این ادارات و صنف نیز به شدت برخورد لازم صورت می گیرد و هیچ کم کاری و بی تفاوتی پذیرفته نمی باشد.

🔹سرپرست فرمانداری همچنین اضافه نمود: مشخصات نانوایی ها و سهمیه آرد آن ها در قالب جداول در اول مرداد ماه به صورت شفاف به مردم شریف شهرستان  اعلام می شود تا امکان نظارت مردمی نیز فراهم گردد و سپس بر اساس قضاوت مردم جابجایی سهمیه ها انجام گردد.

🔸در این نشست دادستان شهربابک نیز خطاب به نانوایان گفت: شما شغل بسیار مهمی دارید که رزق اصلی مردم در دست شماست و باید قدردان این موقعیت باشید.

🔸 مظفری افزود: علی رغم مشکلات زیادی که نانوایان دارند، موضوع نان در شهربابک به مسئله ای جدی تبدیل شده است.

🔸وی خاطرنشان کرد: نان شهربابک کیفیت بسیار پایینی دارد و دور ریز آن زیاد است و باید برای حل آن تدبیری اندیشید.

در این جلسه همچنین  آقای وزیری سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی و اسدی رییس اداره صنعت، معدن و تجارت در خصوص سهمیه آرد،  نظارت ، قوانین و مقررات مرتبط و ... مباحثی را بیان و سپس تعدادی از نانوایان شهربابک مشکلات و مسائل مرتبط به خود را بیان کردند.


منبع : فرمانداری شهربابک


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   PleaseSendVote
کد امنیتی را وارد کنید

آخرین اخبار